3
 • thumbnail image 1
 • thumbnail image 2
Wyślij do wydruku
[X]

Wyślij do wydruku

Chleb pszenno-żytni na zakwasie


Wydrukuj:
4

Składniki

10 osoba/osoby

skladniki na bochenek chleba

 • 500 gramów mąki pszennej, luksusowej typ 550
 • 300 gramów zakwasu żytniego
 • 2 łyżeczki soli
 • 200 gramów cieplej wody
 • 6
  6h 30min
  Czas całkowity 6h 0min
  Pieczenie / Gotowanie
 • 7
  Średni
  Czas całkowity
 • 8
  • Appliance TM 5 image
   Przepis jest tworzony dla
   TM 5
   Jeżeli używasz miarki TM6 w swoim urządzeniu TM5:
   W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego.
 • 9
5

Przygotowanie

  CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE
 1. Mąkę wymieszać z solą, wodą i aktywnym żytnim zakwasem.Ciasto Wyrobić gęste i gładkie ciasto ok. 7-8 minut.  Na początku wyrabiania ciasto powinno być dość rzadkie. Pod koniec wyrabiania ciasto powinno stać się już bardzo plastyczne i sprężyste  Gdyby jednak, po tak długim wyrabianiu, wciąż było zbyt rzadkie – można dodać jeszcze odrobinę mąki i dalej wyrabiać.  Ciasto przełożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć szczelnie np. folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Ciasto powinno wyraźnie urosnąć.  Po tym czasie ciasto wyłożyć na delikatnie wysypany mąką blat, rozpłaszczyć usuwając pęcherzyki powietrza i złożyć jak kopertę. Uformować kulę.  Następnie z ciasta należy uformować owalny placek, po czym zawinąć krótsze brzegi ciasta do środka i zwinąć placek jak roladę – wzdłuż dłuższego boku.  Chleb przełożyć np. do owalnego kosza do wyrastania chleba lub innego naczynia, w którym chleb będzie wyrastał. Chleb można również uformować w okrągły bochenek i przełożyć do miski wyłożonej ściereczką i obsypanej mąką. Należy jednak pamiętać, że chleb urośnie – naczynie powinno być więc większe.  Kosz przykryć np. folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia na 5-6 godzin. Chleb powinien wyraźnie urosnąć.  Pieczenie  Piekarnik nagrzać do temperatury 240 stopni – wraz z blachą do pieczenia, program „góra + dół”.  Wyrośnięty chleb delikatnie przełożyć na gorącą blachę (na blachę można położyć arkusz papieru do pieczenia) i szybkim ruchem naciąć go ostrym nożem w kilku miejscach.  Następnie chleb włożyć do piekarnika i piec ok. 30 minut – do czasu gdy chleb ładnie się zrumieni, a postukany od spodu będzie wydawał głuchy odgłos.

10

Akcesoria, których potrzebujesz

 • Kopystka
  Kopystka
  kup teraz
 • Naczynie miksujące kompletne premium
  Naczynie miksujące kompletne premium
  kup teraz
11

Porady

Bezpośrednio przed włożeniem chleba do piekarnika – na jego dno należy wrzucić kilka kostek lodu, by wytworzyła się para, która sprawi że skórka chleba będzie chrupiąca.


Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.

INNI UŻYTKOWNICY POLUBILI PODOBNE PRZEPISY…


Komentarze

Odpowiedz
 • CHLEBEK BARDZO DOBRY MOŻNA DODAĆ TROCHĘ MNIEJ...

  Zgłoszony przez judytar na grudnia 9, 2016 at 19:37.

  CHLEBEK BARDZO DOBRY MOŻNA DODAĆ TROCHĘ MNIEJ ZAKWASU I 1 TOREBKĘ SUCHYCH DROŻDŻY . ROŚNIE DUŻO SZYBCIEJ I JEST ELastyczny

  Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby dodawać komentarze