Załaduj zdjęcie
Załaduj zdjęcie
Czas przygotowania
2h 20min
Czas całkowity
3h 40min
porcja/porcje/porcji
12 butelka/butelki/butelek
Poziom
Łatwy

Składniki

Ciasto cytrynowe na parze

 • 150 g masła, niesolonego, pokrojonego na kawałki, plus dodatkowa ilość do nałuszczenia formy
 • 2 łyżki kaszy manny, do oprószenia formy
 • 180 g cukru
 • 1 cytryna, ekologiczna, skóra i sok
 • 3 jajka
 • 20 g mleka
 • 180 g mąki pszennej
 • półtora łyżeczki proszku do pieczenia
 • 1 szczypta soli
 • 1400 g wody
 • 100 g gorzkiej czekolady (o zawartości 70% kakao), pokrojonej na kawałki
 • 1 łyżeczka oleju o neutralnym smaku, np. słonecznikowy, z pestek winogron

Akcesoria, których potrzebujesz

 • Varoma
  Varoma
  kup teraz
 • Kopystka
  Kopystka
  kup teraz
 • Naczynie miksujące kompletne premium
  Naczynie miksujące kompletne premium
  kup teraz

Podziel się przepisem

Dzisiaj to przygotuję

Przygotowanie

 1. Przygotować foremkę do pieczenia, która pasuje do dolnej przystawki Varoma i nie zakrywa jej otworów (np. tortownicę o średnicy 20 cm na górze, i średnicy 12 cm na dole lub podłużną foremkę 21 x 10 x 6 cm), foremkę natłuścić masłem i oprószyć kaszą manną, odstawić
 2. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać cukier, dodać 5 g skórki z cytryny (z ok. pół cytryny), zmielić 30 s/obr.10. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
 3. Dodać masło, jajka, mleko, 20 g soku z cytryny, mąkę, proszek do pieczenia i sól, wymieszać 30 s/obr.5. Przełożyć do przygotowanej foremki i przykryć foremkę żaroodporną folią spożywczą. Umyć naczynie miksujące.
 4. Do naczynia miksującego wlać wodę, nałożyć przystawkę Varoma. Umieścić foremkę w dolnej części przystawki Varoma. Należy upewnić się, że niektóre otwory w dolnej części przystawki Varoma pozostają niezakryte, zamknąć przystawkę Varoma, gotować na parze 70 min/Varoma/obr.1. W tym czasie przygotować polewę . Do żaroodpornej torebki spożywczej włożyć czekoladę, dodać olej, szczelnie zamknąć, odstawić.
 5. Zdjąć przystawkę Varoma, umieścić torebkę z olejem i czekoladą w dolnej części przystawki Varoma obok foremki do pieczenia, należy upewnić się, że niektóre otwory w dolnej części przystawki Varoma pozostają niezakryte. Ponownie nałożyć przystawkę Varoma, gotować na parze 10 min/Varoma/obr.1.
 6. Odstawić przystawkę Varoma, ostrożnie wyjąć foremkę do pieczenia oraz torebkę z roztopioną czekoladą, odstawić. Po 5 min. usunąć folię spożywczą i pozostawić ciasto w foremce do ostygnięcia na 30 min.
 7. Wyjąć ciasto z foremki, odstawić do wystygnięcia. Wymieszać polewę czekoladową delikatnie ugniatając zawartość folii, odciąć róg worka i równomiernie polać ciasto polewą czekoladową. Ciasto pokroić i podawać ciepłe lub w temperaturze pokojowej.

Porady

* W przypadku użycia silikonowej formy do pieczenia należy wydłużyć czas w punkcie 4 do 80 min, oraz zwiększyć ilość wody do 1600g.
* Zamiast polewy czekoladowej można polać ciasto lukrem lub posypać cukrem pudrem.
* W punkcie 2 można dodać 1-1/2 łyżeczki mielonego kardamonu.

Model urządzenia Thermomix®

 • Appliance TM 5 image
  Przepis jest tworzony dla
  TM 5
  Jeżeli używasz miarki TM6 w swoim urządzeniu TM5:
  W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego.
  Uwaga! Naczynie miksujące TM5 ma większą pojemność niż TM31 (pojemność 2,2 litra zamiast 2 litrów naczynia TM31). Ze względów bezpieczeństwa nie można korzystać z przepisów na Thermomix TM5 do gotowania w modelu TM31 bez dostosowania ilości składników. Ryzyko oparzenia pryskającymi gorącymi płynami: Nie przekraczać maksymalnej ilości i przestrzegać oznaczeń poziomu w naczyniu miksującym!

Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.

Kategorie przepisów:

Wyślij do wydruku

Ciasto cytrynowe na parze

Wydrukuj:

Komentarze

Are you sure to delete this comment ?