Składniki
Chleb żytnio-owsiany
- 7-8 gramów drożdży suchych
- 400 gramów wody
- 1,5 łyżeczki cukru
- 250 gramów mąki pszennej, typ 650
- 150 gramów płatków owsianych górskich, najlepiej górskich, niebłyskawicznych
- 140 gramów mąki żytniej razowej
- 20 gramów siemienia lnianego
- 1 czubate łyżeczki soli
- nasiona czarnuszki lub inne do posypania chleba
- roztrzepane jajko do posmarowania wierzchu
- płatki owsiane i tłuszcz do wysmarowania formy
Akcesoria, których potrzebujesz
-
Kopystka
-
Naczynie miksujące kompletne premium
Podziel się przepisem
Dzisiaj to przygotujęPrzygotowanie
Do naczynia miksującego wsypać płatki owsiane. Zemleć 6 s/obr. 8. Przesypać do innego naczynia.
Do naczynia miksującego wlać wodę, wsypać drożdże i cukier, podgrzać 2 min. 30 s/obr. 2.
Dodać zmielone płatki owsiane oraz pozostałe składniki. Wyrobić 5 min./"Blokada naczynia miksującego" /"Ciasto" , przełożyć do miski, przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 min.
Ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem (ja używam margaryny Kasia) i wysypanej płatkami owsianymi podłużnej formy o wymiarach 26 cm x 12 cm x 8 cm i ponownie odstawić do wyrośnięcia aż ciasto dojdzie do wysokości brytfanki. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 160 st. C. ( zależe jak piecze piekarnik, każdy wie najlepiej jak piecze jego).
Wierzch ciasta posmarować jajkiem i posypać nasionami czarnuszki lub innymi nasionami. Wstawić do piekarnika i podkręcić temperaturę na 180 st. C. Piec ok. 40 minut.
Model urządzenia Thermomix®
-
Przepis jest tworzony dla
TM 31
Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.
Komentarze
tak zgadzam się zakwas to dobra alternatywa i wcale nie jest czasochłonna należy mąkę i wodę dodawać porcjami, co 24 godziny. Garść mąki, najlepiej razowej, mniej więcej 100g mieszamy gruntownie z letnią wodą, aby otrzymać dość gęstą papką konsystencji ciasta na racuchy, bądź kwaśnej śmietany. To wszystko zostawiamy w cieple (optymalnie byłoby w pobliżu grzejnika). Co 12 godzin dobrze jest tę papkę dokładnie wymieszać, tak, aby pokazały się pęcherzyki powietrza, znowu przykryć i odstawić w spokoju. Każdego dnia dodawać garść mąki i trochę wody, do uzyskania konsystencji jak wyżej i tak przez 4-5 dni. Optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C. W niższej zakwaszanie trwa dłużej, czasami zupełnie się nie udaje; w wyższej zaś fermentacja jest zazwyczaj wstrzymana.Świeżo wyhodowany zakwas używamy od razu do wyrobienia pierwszego chleba, zostawiając małą ilość (50-100g) która będzie naszym "starterem" albo mówiąc po polsku zaczątkiem do następnych wypieków.
Tę pozostawioną ilość należy przechowywać w lodówce w szklanym słoju, lekko przykrytym. Używając go potem, skracamy sobie czas oczekiwania na nowy zakwas przy następnym pieczeniu o ok. 2 dni.
Smaczny
Zycie jest po to by tanczyc !!! Mozna na parkiecie i ... w kuchni
http://www.przepisownia.pl/przepisy/zakwas-%C5%BCytni/443806
To jest przepis Eli na zakwas żytni. Polecam ,bo sama zrobiłam i wypiekam pyszne chlebki. Pozdrawiam serdecznie
A jak robisz zakwas? Chętnie spróbuje wersji z zakwasem.
Meg
Robię bardzo podobny chlebek z tą różnicą, że zamiast drożdży i wody dodaję zakwas i maślankę
____________
Mój blog kulinarny:
http://ziolowaszuflada.blogspot.com/