thumbnail image 1
thumbnail image 1
Czas przygotowania
40min
Czas całkowity
40min
porcja/porcje/porcji
2 słoik/słoiki/słoików
Poziom
Łatwy
 • TM 5
opublikowany: 04/23/16
zmieniono dnia: 04/23/16

Składniki

Do przygotowania musu będą potrzebne

 • 1-2 łyżki miodu
 • 0,5 łyżeczki cynamonu, Proponuję dodawać do smaku, ja dodaję całą łyczeczkę
 • 300 g jabłek, 2 duże, lub 3 małe słodkie jabłka
 • 500 gramów topinamburu

Akcesoria, których potrzebujesz

 • Koszyczek
  Koszyczek
  kup teraz
 • Kopystka
  Kopystka
  kup teraz
 • Naczynie miksujące kompletne premium
  Naczynie miksujące kompletne premium
  kup teraz

Podziel się przepisem

Dzisiaj to przygotuję

Przygotowanie

 1. 1. Bulwy topinamburu umyć, obrać i zakwasić*. Następnie wyjąć z wody i osuszyć. Pokroić nożem na mniejsze kawałki, wrzucić do naczynia miksującego 3s/obr5. Składnik zgarnąć kopystką ze ścianek.

   

  2. Dodać 80-100 g wody. Przy czym ilośc wody zależy od soczystości jabłek. Proponuję zacząć od 80 g, w każdej chwili będzie można podlać.

  Uprażyć do miękkości: 15min/100st.C/obr.1  Obroty wsteczne"Obroty wsteczne" . Po 7 minutach prażenia na wierzch pokrywy zamiast miarki założyć koszyczek, aby płyn odparował.

   

  3. W trakcie gotowania obrać jabłka, aby nie sciemniały, można wykorzystać wodę z cytryną, w której moczył się topinambur. Przed włożeniem do gotowania, delikatnie osuszyć na sitku, bądź na ręczniku papierowym oraz pokroić w kostkę. 

  Pokrojone jabłka wrzucić na wierzch uprażonego topinamburu, dodać cynamon i prażyć kolejne 5 min/100stC/obr1 Obroty wsteczne"Obroty wsteczne"

  Na koniec dodać miód. Brak obrotów wstecznych"Brak obrotów wstecznych"

  1 łyżka -  mniej słodki, 2 łyżki - moim zdaniem w sam raz.

   

  4. Składniki zmiksować 20s/obr 5-8 stopniowo zwiększając. Konsystencja powinna być gładka z lekko wyczuwalna strukturą składników. 

  Gdy mus jest za rzadki, można go odparować ok. 5 min/100st.C/obr2 zakładając na pokrywę koszyczek zamias miarki.

  Mus jest idealny jako dodatek do kaszy jaglanej, kaszy typu pęcak, czy owsianki. 

  Smacznego!

   

   

Porady

* Topinambur zawiera dużo żelaza, dlatego szybko ciemnieje. Aby temu zapobiec należy go zakwasić, czyli wrzucić na kilka minut do zimnej wody zakwaszonej cytryną (w proporcjach: na 1 litr wody - 0,5 cytryny).

Jeżeli taka porcja jest dla nas za duża. Po przełożeniu do mniejszych słoiczków mus można pasteryzować. 

Model urządzenia Thermomix®

 • Appliance TM 5 image
  Przepis jest tworzony dla
  TM 5
  Jeżeli używasz miarki TM6 w swoim urządzeniu TM5:
  W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego.
  Uwaga! Naczynie miksujące TM5 ma większą pojemność niż TM31 (pojemność 2,2 litra zamiast 2 litrów naczynia TM31). Ze względów bezpieczeństwa nie można korzystać z przepisów na Thermomix TM5 do gotowania w modelu TM31 bez dostosowania ilości składników. Ryzyko oparzenia pryskającymi gorącymi płynami: Nie przekraczać maksymalnej ilości i przestrzegać oznaczeń poziomu w naczyniu miksującym!

Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.

Komentarze

Are you sure to delete this comment ?