Forum Alkohol - do czego?



3 odpowiedzi | Ostatni wpis

Witaj pawlowski,

dziękujemy za rozpoczęcie interesującego tematu na forum.

W kwestii kulinarnej, alkohol jako składnik, wykorzystywany jest w sposób przemyślany, tak aby nadać potrawom wyrazistości.

Zapraszamy także pozostałych użytkowników Przepisowni do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na zastosowanie alkoholu w kulinariach.

Znaleźliśmy jeszcze kilka sposobów na to, jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje alkoholu w sztuce kulinarnej (cytujemy artykuł Małgorzaty Malinowskiej, źródło):

Spirytus dodany do faworków i pączków powoduje, że nie wchłaniają one tłuszczu. Na 1 kg mąki należy użyć 2 łyżeczki spirytusu.

Łyżka stołowa spirytusu lub innego alkoholu, dodana do kremu tortowego, pozbawi go smaku masła lub margaryny.

Alkohol chroni przed pleśnią, zanim zamknie się słoik z marmoladą można nalać na wierzch odrobinę czystego spirytusu albo przykryć słoik kawałkiem papieru pergaminowego nasączonego alkoholem.

Smażona skórka pomarańczowa nie będzie pleśniała i cukrzyła się, jeśli przed zamknięciem słoika dodamy łyżkę wódki.

Do ciasta francuskiego, w celu uzyskania jego specyficznej struktury, trzeba dodać pół kieliszka wódki na 40 dag mąki.

Aby konfitury nie cukrzyły się i nie pleśniały, należy przed zamknięciem słoika, dodać łyżkę rumu, czystej wódki lub koniaku.

Aby sernik był bardziej puszysty, należy w czasie wyrabiania dodać do ciasta kilkanaście kropli alkoholu.

Aby czerstwemu biszkoptowi przywrócić świeżość i miękkość, wystarczy skropić go winiakiem, zawinąć w folię i przetrzymać w temperaturze pokojowej.

Kieliszek wódki lub wina dodany do większości sosów, zarówno zimnych i gorących, sprawia że smak staje się delikatniejszy a zapach bardziej wyraźny.

Wino świetnie współgra również z bigosem, dodając szklankę czerwonego wytrawnego wina pod koniec duszenia, uzyskamy wspaniały smak i zapach.

Słodkie wina i likiery mogą być dobrą bazą do słodkich sosów.

Białe wino dodane do białego sosu już na początku powstawania potrawy, nadaje potrawom specyficzny smak i konsystencję.

Koniakiem lub brandy można skropić owocowe sałatki.

I na koniec piwo, również ono ma niezliczone zastosowania w kuchni:

Można dodać go do ciasta naleśnikowego, dzięki czemu stanie się pulchniejsze, bardziej elastyczne a przy tym naleśniki zyskają wyborny smak i zapach.

Śliwki ugotowane w piwie i przetarte przez sitko mogę być ciekawym dodatkiem do potraw.

Warto pamiętać o tym, że bardzo ważny jest właściwy moment dodania i odparowania alkoholu, dlatego w tej kwestii lepiej ściśle trzymać się przepisu.

Pozdrawiamy,

Zespół Przepisy Thermomix


W sieci znalezłem artkuł o użyciu alkoholu do ciast

"Dodanie wódki do ciasta kruchego skutkuje tym, że zmniejsza się ilość wody potrzebnej do wyrobienia tego ciasta. Z tego powodu wódka jest przydatna przy wyrabianiu ciasta kruchego, które nie powinno zawierać zbyt dużo wody. Z kolei do ciasta na faworki niektórzy dodają spirytus. Faworki smaży się w tłuszczu a spirytus zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu przez ciasto."

http://www.mojbar.pl/lifestyle/%207%3A%20Do%20czego%20%28jeszcze%29%20s%C5%82u%C5%BCy%20alkohol.htm

Macie jakies sprawdzone przepisy na takie ekstra składniki w potrawach?