Forum PEKTYNA - RAZ JESZCZE.3 odpowiedzi | Ostatni wpis

Jeszcze dla zainteresowanych zakupem gotowej pektyny, podaję link do oferty na Allegro: 

http://allegro.pl/polska-pektyna-cytrusowo-jablkowa-do-6kg-dzemow-i5394074644.html

 

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"


O pektynie juz tutaj na forum było, ale temat powraca, bo powraca czas na przetwory owocowe. Nie ma natomiast nigdzie na forum opisu jak gotować dżem z pektyną., chociaż ostatnio ukazał się przepis na wykonanie dżemu truskawkowego. Wstawiam więc skopiowane porady, które też sama wykorzystam. Bigsmile

Jak gotować dżem z pektyną:

1) Proporcja pektyny do owoców zależy od ilości cukru zawartego w produkcie, pożądanej konsystencji i kwaskowości (w niewielkich ilościach sprzyja zagęszczaniu).

Jeśli dla 1 kg owoców wziąć 500 g cukru, wówczas wystarczy 3-5 g pektyny.

Jeśli dla 1 kg owoców wziąć 250 g cukru, wówczas trzeba dodać 6-9 g pektyny.

Jeśli przygotowywać w ogóle bez użycia cukru, wówczas trzeba dodać 12-15 g pektyny, żeby masa zgęstniała.

2) Przed dodaniem pektyny do dżemu, należy ją wcześniej wymieszać z cukrem w stosunku co najmniej 1: 5, czyli 1 części pektyny, 5 części cukru. Można więcej cukru. Bez tego kroku pektyna zbije się w jedną kulkę jak żelatyna i będzie ją bardzo trudno równomiernie rozprowadzić w całej masie.

3) Pektynę należy dodawać do wrzącego dżemu lub konfitury. Przed dodaniem dobrze jest trochę pogotować owoce, żeby lekko je zmiękczyć i aby wyciekło wystarczająco dużo soku, w którym lepiej rozpuści się pektyna.

4) Niewielka ilość kwasu przyczynia się do zagęszczania, a duża ilość kwasu zmniejsza zdolność pektyny do zagęszczania. Do dżemów z dużą zawartością kwasu (użycie octu balsamicznego, soku z cytryny lub limonki), trzeba dodać trochę więcej pektyny.

5) Po dodaniu pektyny do dżemu, nie warto go gotować dłużej niż 5-6 minut, ponieważ długotrwała termiczna obróbka niszczy właściwości żelujące pektyny. Podczas wystygania dżem staje się jeszcze gęściejszy.

GaBi

"Człowiek, który ciągle pędzi, może przegrać życie, bo w biegu nie ma czasu na myślenie"