Forum Cos niecoś o mąkach

Rozszerz wyszukiwanie
Filtry

  • Aktywność
  • Data

Anuluj
Wyników na stronę:

6 odpowiedzi | Ostatni wpis

to ja jeszcze dorzucę coś od siebie
z tych bardziej klasycznych
mąka 750 - mąka chlebowa, doskonała do wypieku pieczywa pszennego
mąka orkiszowa jasna 630 i pełnoziarnista
mąka z tapioki Bigsmile


Świetne rozróżnienie. Zawsze zastanawiało mnie do czego służą poszczególne mąki na półkach w sklepie i czym (poza nazwą) rożnią się.Zawsze miałam i mam problem z wyborem mąki.

Dziękuję Haniu za zebranie tego w jednym miejscu.

Grażka

Życie jest lekkie, łatwe i przyjemne.


O kurcze widzę ,że się wszystko zlało w jedno szkoda ,że nie mogę edytować ,żeby poprawić Wink

Hania z Łodzi:
 Co kto dobrze umie, tego mu nikt nie odbierze.               


Witaj Hanno,

rozpoczęłaś bardzo praktyczny i ciekawy temat, dziękujemy i zachęcamy pozostałych Użytkowników Przepisowni do dzielenia się swoimi doświadczeniami z przygotowywaniem mąki w urządzeniu Thermomix<sup>®</sup>.

Do mąk wymienionych przez Hannę dodajemy jeszcze kolejne:

mąka amarantusowa

mąka z kasztanów jadalnych

mąka z ciecierzycy

mąka z prosa

mąka sojowa

mąka z quinoa

mąka z cieciorki

mąka jaglana

mąka ryżowa

mąka kokosowa

mąka łubinowa

mąka gryczana

mąka z topinamburu

mąka słonecznikowa

mąka z nasion wiesiołka

mąka arachidowa

mąka sezamowa

mąka z pestek dyni

mąka z orzecha włoskiego

mąka z żołędzi eko

karob (mączka z chleba świętojańskiego)

mąka konopna

mąka teff

Być może ktoś z Was zdołał niektóre z nich już wykonać? Czekamy na Wasze wypowiedzi, napiszcie jak poradziliście sobie z Waszymi wyrobami, wklejcie link do swoich przepisów i wzajemnie inspirujcie się swoimi pomysłami.

Pozdrawiamy,

Zespół Przepisy Thermomix


Kochani myślę ,że ten tamat się przyda

   Typy mąk i ich zastosowanie  mąka typ 400 –

zastosowanie do wypieku ciast tortowych

 mąka typ 450

– stosowana do wypieku delikatnych ciast, np. biszkoptowych, francuskich, tortów,

mąka wrocławska typ 500

– wykorzystywana do wypieku pierników, omletów, kruchych ciast, naleśników,

mąka poznańska typ 500

– stosowana do wyrobu domowych makaronów,

 mąka krupczatka typ 500

– najczęściej stosowana w kuchni do wypieku babek, wyrobu makaronów, ciast z owocami czy ciasta na pierogi,

 mąka luksusowa typ 550

– do wypieku ciast drożdżowych, klusek, knedli, ciast naleśnikowych oraz kopytek,

 mąka typ 650

– stosowana do wypieku bułek, pierników, miodowników i ciast ciemnych. Z tej mąki można zrobić zasmażkę, jest również składnikiem zagęszczającym zupy i sosy,

mąka typ 1850

– zawierająca otręby mąka graham, stosowana do wypieku pieczywa,

 mąka typ 2000

– mąka razowa, stosowana także do wypieku pieczywa.Różne ziarna w mąceMąka pszenna jest najpopularniejsza.

Dobra mąka tego typu, czyli z pełnego przemiału, zawiera witaminy B1 i B2, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, witaminę PP czy ważne dla zdrowia minerały. Jeśli mamy jednak taką możliwość, sięgajmy po mąkę żytnią. – Zawiera alkaloidy, które obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Poza tym ziarno żyta ma mniej skrobi, więc jest lepsze dla osób dbających o sylwetkę. Mąka żytnia ma również więcej minerałów i witamin od pszennej     Rodzaje mąki możemy także podzielić ze względu na zastosowane ziarno. Oto najpopularniejsze z nich:Mąka gryczana – otrzymuje się ją z nasion gryki. Pochodzi z Azji. Nie zawiera glutenu. Ma dużo witamin z grupy B i soli mineralnych, a także przeciwutleniaczy. Jest szarobrązowa o charakterystycznym smaku z lekką goryczką. Stosuje się ją do ciasta na naleśniki i bliny oraz makaronów; nadaje im ciemną barwę. Zazwyczaj miesza się ją z mąką pszenną.Mąka owsiana – powstaje ze zmielonych ziaren owsa. Można ją przygotować na własną rękę, mieląc kaszkę i płatki owsiane w robocie kuchennym albo młynku. Ma dużo błonnika, witamin z grupy B, wapń i żelazo. Najlepiej dodawać ją do wypieków – wymieszana z mąką pszenną sprawi, że pieczywo będzie miało niezwykły aromat i więcej wartości odżywczych.Mąka kukurydziana – ta żółta mąka powstaje z przemiału ziaren kukurydzy. Nie zawiera glutenu, jest bogata w witaminy A, B, E, magnez, potas, błonnik. Stosuje się ją do pieczywa spulchnianego proszkiem do pieczenia.Mąka ziemniaczana – równie popularna, co pszenna. Uzyskuje się ją, wydzielając skrobię z ziemniaków, stąd inna nazwa: skrobia ziemniaczana. Robi się z niej pyzy, a dodana do babki czy biszkoptu nada ciastu odpowiednią konsystencję. Nie zawiera glutenu.Mąka jęczmienna – w przeszłości powszechnie stosowana w Szkocji. Obecnie nie jest już tak popularna, ponieważ wypieki jęczmienne mają zbitą, ciężką konsystencję. Warto jednak mieszać ją z mąką pszenną, ponieważ wzbogaci smak każdego pieczywa.Mąka orkiszowa – to mąka bogata w błonnik, żelazo i nasycone kwasy tłuszczowe. Orkisz należy do tej samej rodziny, co zwykła pszenica, ale ma inną strukturę genetyczną, przez co jest zdrowszy. Dieta zawierająca orkisz jest świetna na niestrawność oraz problemy skórne. Mąka orkiszowa jest idealna do wypieków: chleb z jej dodatkiem będzie smaczniejszy.Mąka sojowa – otrzymuje się ją z soi; praktycznie nie zawierająca skrobi czy glutenu i jest bardzo odżywcza. Jest miałka, ma lekki posmak migdałów. Dodana do wypieków nie tylko nada im charakterystyczną ciemna barwę, ale również opóźni czerstwienie pieczywa.Mąka ryżowa – kolejna mąka z Azji. Powstaje w wyniku zmielenia ziarenek białego lub brązowego ryżu. Składa się głównie ze skrobi, nie zawiera glutenu. Idealna do kruchych wypieków i panierek – ma większe właściwości nadające kruchość potrawie niż mąka pszenna.

podaję za kuchnią .pl i inne żródła z internetu

Hania z Łodzi:
 Co kto dobrze umie, tego mu nikt nie odbierze.