thumbnail image 1
thumbnail image 1
Czas przygotowania
1h 30min
Czas całkowity
1h 32min
porcja/porcje/porcji
10 porcja/porcje/porcji
Poziom
Średni
 • TM 5
opublikowany: 08/24/18
zmieniono dnia: 08/24/18

Składniki

Tortilla wieloziarnista

 • 50 g ziaren słonecznika (łuskane)
 • 50 g ziaren dyni (łuskane)
 • 20 g siemienia lnianego
 • 1 łyżeczki ziaren ostropestu
 • 250 g maki pszennej, typ 650
 • 1/2 łyżeczki soli, drobnej
 • 50 g oleju rzepakowego, (lub 3 łyżki smalcu)
 • 150 g gorącej wody

Akcesoria, których potrzebujesz

 • Kopystka
  Kopystka
  kup teraz
 • Naczynie miksujące kompletne premium
  Naczynie miksujące kompletne premium
  kup teraz

Podziel się przepisem

Dzisiaj to przygotuję

Przygotowanie

  Przygotowanie ciasta na tortille
 1. W suchym naczyniu miksującym umieścić wszystkie ziarna - zemleć (20-30sek. | obr. 10).
 2. Otworzyć naczynieBlokada naczynia miksującego"Blokada naczynia miksującego" . Zgarnąć z brzegów naczynia do środka i dodać pozostałe składniki. Wymieszać składniki (czas 10sek. | obr. 4). Wyrobić ciasto. (2 min. | Ciasto"Ciasto" Interwał). W razie potrzeby dodać trochę mąki.
 3. Przełożyć ciasto do miski, przykryć i pozostawić ciasto, aby odpoczęło nawet do 60 minut. (aczkolwiek jeżeli się spieszymy, już po kilku minutach można przystąpić do dalszych kroków)
 4. Rozdzielić ciasto na 10 części. Rozwałkować każdą na delikatnie oprószonej mąką powierzchni (lub, jeżeli to konieczne, pomiędzy dwoma arkuszami folii spożywczej) na cienkie, okrągłe placki (około 15-18 cm).
 5. Placki kolejno układać na rozgrzanej, suchej patelni (najlepiej na specjalnej patelni przeznaczonej do smażenia bez tłuszczu lub naleśnikarce).
 6. Po 30 sekundach smażenia, gdy tortilla wypełni się pęcherzami powietrza i pokryje się brązowymi plamkami, należy przewrócić ją na drugą stronę i smażyć przez kolejne 30 sekund. Tortilla napuszy się jeszcze bardziej i pokryje się brązowymi plamkami z drugiej strony. Wtedy to jeszcze raz przewracamy ją i smażymy jeszcze 20 sek. Zdejmujemy z patelni i składamy w stosik.
  Podczas smażenia dostosuj wielkość ognia i stopień nagrzania patelni, aby tortille nie przypalały się. Tortille zbyt mocno wysmażone nie będą chciały się zwijać, będą się kruszyć.

  Wysmażone tortille będą się zwijały łatwiej jeżeli zawiniemy je w wilgotną ściereczkę. Można je też podgrzać przed zwijaniem.

  Tak przygotowane tortille można wykorzystać do różnego rodzaju dań: zawijane z farszem, połączone farszem 2 tortille i pocięte w chipsy lub po prostu jako chipsy do nabierania przeróżnych dipów.

  Szczególnie te, które przypiekły nam się mocniej można pokruszyć i wykorzystać jako chipsy do nabierania różnych dipów i sosów.

Porady

*) Aktualizacje przepisu na www.kielkismaku.pl

Model urządzenia Thermomix®

 • Appliance TM 5 image
  Przepis jest tworzony dla
  TM 5
  Jeżeli używasz miarki TM6 w swoim urządzeniu TM5:
  W przypadku gotowania (duszenia) w temperaturze 95°C i wyższej zamiast miarki TM6, należy zawsze używać koszyczka, ponieważ miarka TM6 szczelnie zamyka pokrywę. Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego.
  Uwaga! Naczynie miksujące TM5 ma większą pojemność niż TM31 (pojemność 2,2 litra zamiast 2 litrów naczynia TM31). Ze względów bezpieczeństwa nie można korzystać z przepisów na Thermomix TM5 do gotowania w modelu TM31 bez dostosowania ilości składników. Ryzyko oparzenia pryskającymi gorącymi płynami: Nie przekraczać maksymalnej ilości i przestrzegać oznaczeń poziomu w naczyniu miksującym!

Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.

Komentarze

Are you sure to delete this comment ?