Forum Czy w dalszym ciągu będą tworzone przepisy na TM5?


Edytowane przez: Mixi na 08.03.2019 - 22:07

3 odpowiedzi | Ostatni wpis

Witam,

Chciałbym rzucić nieco światła na śmiałe twierdzenie zawarte w pierwszym poście, że przepisy na TM5 będą nadal tworzone. Pewnie tak będzie, ale osobiście jestem ciekaw, jaki docelowo procent z tych nowo tworzonych będzie również możliwy do zrealizowania na TM5.

Pozwolę sobie trochę się rozpisać. Wynika to z tego, że nie chciałbym być oskarżany o tendencyjność, tylko przedstawić uzyskane fakty. Wnioski wyciągnie każdy sam.

Kiedy dowiedziałem się, że wychodzi TM6 byłem jednocześnie dość zaskoczony, ale i zaciekawiony. Zaskoczony, bo nie spodziewałem się wydania nowego Thermomixa po 4 latach od premiery poprzedniego. To nie jest komputer czy telefon, który tak szybko się starzeje i tak szybko doznaje skoków technologicznych. Niemniej zgłębiłem temat, bo używam TM5 codziennie i jeśli coś mogłoby znacząco poprawić jakość moich potraw albo oszczędzić czas - dałbym się przekonać.

Szybko dowiedziałem się jakie atuty ma TM6 względem TM5 i porzuciłem temat, bo nie znalazłem w tych atutach nic przekonującego mnie do dużych wydatków związanych ze zmianą urządzenia. I to był w moim przypadku koniec tematu TM6.

Do czasu. Bo chwilę później przyszła "rewolucja" na platformie Cookidoo, a z tej (platformy) bardzo skwapliwie korzystałem.

Najpierw zniknęły ulubione, czyli "gwiazdki", które dawali użytkownicy. Bardzo duża strata, ilość gwiazdek mówiła o faktycznej przydatności przepisu. Później zauważyłem brak moich notatek, które od dobrego pół roku wprowadzaliśmy z żoną do każdego wypróbowanego przepisu. Na przykład po to, by nie wracać już nigdy do przepisu, który ewidentnie nam nie odpowiadał (naprawdę łatwo zapomnieć co się już kiedyś robiło).

A na końcu nabrałem ochoty na szybki sos pomidorowy. I wpadłem w konsternację.

https://cookidoo.pl/recipes/recipe/pl/r470939

Przepis składający się z jednego kroku związanego z miksowaniem (nawet nie ma mowy o podgrzewaniu). I nie jestem w stanie go zrobić na TM5. Dedykowany tylko na TM6. Przyznam, że mnie zaciekawiło.

Wymieniłem 16 maili z działem wsparcia i działem kontaktu Vorwerka. Opiszę punkt po punkcie, byście mogli dostrzec mechanizm działania firmy i wyciągnąć własne wnioski.

1. Pytam dział wsparcia dlaczego nie mogę realizować przepisu na TM5. Czy chodzi o funkcję "Miksowanie"? Jeśli tak, to czym różni się ona od tej w TM5?

2. Dostaję informację, że wiadomość poszła do działu technicznego.

3. Dostaję informację, że przepisy są stopniowo uzupełniane na wszystkie modele TM, a poza tym mogę znaleźć na Cookidoo bardzo podobny sos.

4. Odpowiadam, że skład tego konkretnego mi odpowiada i chciałbym go robić na TM5. Ponawiam pytanie o rożnicę między "Miksowaniem" na TM6 a miksowaniem na TM5, bo nie odpowiedziano mi na nie.

5. Odpowiadają, że z takim pytaniem powinienem pisać do działu kontaktu i tak grzecznie robię.

6. Przypominam się w dziale kontaktu, bo dyskusja trwa już ponad miesiąc, a chciałbym wyklarować tę prostą z pozoru sprawę.

7. Odpowiadają, że prędkość obrotów zarówno w TM5 jak i TM6 jest płynnie regulowana do 10 700 obr./min. W żaden sposób nie odpowiada to na moje pytanie.

8. Odpowiada chyba ktoś inny (ponieważ pracownicy firmy Vorwerk z wiadomych tylko sobie powodów nie podpisują się pod korespondencją) i tym razem jest to odpowiedź już merytoryczna. Otóż "Miksowanie" w TM6 to funkcja, gdzie urządzenie automatycznie zacznie od obrotów na poziomie 5 i potem stopniowo przejdzie na obroty 8. Czyli rzecz, którą w TM5 wykonuje się ręcznie.

9. Odpowiadam prosząc o potwierdzenie, że nie mogę skorzystać z powyższego przepisu tylko dlatego, że moje urządzenie ma funkcjonalność taką samą jak TM6, tylko jedynie nie zautomatyzowaną (zaprogramowaną). Dodaję również pytanie czy TM5 nie mogłoby po prostu otrzymać aktualizacji, która dodaje funkcję Miksowanie, ponieważ jest to sprawa stricte programistyczne. Mechanicznie urządzenie jest zdolne do takiej funkcji.

10. Odpowiadają, że przepis przystosowany jest tylko do TM6 i nie ma możliwości pobrania go na TM5.

11. Odpowiadam, że wiem o tym, że przepis nie jest przystosowany. Chcę natomiast wiedzieć dlaczego nie jest przystosowany.

12. Odpowiadają, że nie jest przystosowany, ponieważ jest dedykowany tylko dla TM6.

13. Odpowiadam już zrezygnowany, że widzę tu niestety zabieg skalkulowanej polityki firmy wymuszającej zakup TM6 przez ludzi, którym przypadło do gustu Cookidoo.

Kurtyna.

Nie wierzę, że funkcja "Miksowanie" nie mogłaby być dodana do TM5 za pomocą aktualizacji. Jak widać z korespondencji pracownicy Vorwerka albo nie znają polityki swojej firmy albo mają w sytuacjach takich jak ta przykazane, by odpowiadać okrągłymi słowami.

Podsumowując, nie podoba mi się sytuacja, gdzie mam opłacać abonament Cookidoo w tej samej kwocie co użytkownik TM6 i jednocześnie nie móc realizować dostępnych tam przepisów na TM5 (mam nam myśli tylko te przepisy jak powyższy, które można by z powodzeniem na TM5 realizować).

Bardzo chętnie korzystałem z Cookido, ale po zlikwidowaniu notatek, gwiazdek (które mówiły o faktycznej jakości przepisu) oraz zabiegach wymuszających kupno TM6 naprawdę poważnie zastanawiam się czy odnawiać abonament.


Tak, nadal będziemy tworzyć przepisy odpowiednie do modelu TM5, zachęcamy również do przejrzenia ogromnej bazy przepisów na Cookidoo®, gdzie znajduje się ponad 40 000 przepisów w różnych językach.

Pozdrawiam Mixi