3
  • thumbnail image 1
Wyślij do wydruku
[X]

Wyślij do wydruku

Zakwas żytni na chleb


Wydrukuj:
4

Składniki

280 g

Dzień pierwszy

  • 100 g mąka żytnia, typ 2000
  • 100 g ciepła woda

Dzień 2-6

  • 70 g mąka żytnia, typ 2000
  • 70 g ciepła woda
5

Przygotowanie

    Uwagi wstępne
  1. Chodowla zakwasu od początku trwa około tygodnia i wymaga od nas codziennego doglądania, dlatego nie zaczynajcie jeżeli planujecie wyjazdy, które uniemożliwią wam "pielęgnacje".

    Warto zacząć rano, o takiej godzinie o której przez cały tydzień będziecie w domu (dla osób pracujących będzie to pewnie 6, czy 7 rano).
  2. Dzień pierwszy
  3. 10:00 - w moim przypadku - zaczynacie o dowolnej porannej godzinie

    Słoik litrowy zalewam wrzątkiem do pełna, aby pozbyć się zarazków. Wylewam i zostawiam do wyschnięcia. Następnie słoik ląduje na wadze a do niego wrzucam 100g mąki i 100g wody (ciepłej ale nie gorącej! max temperatura to 40 stopni). Mieszam i przykrywam gazą, zawiązuje gumką, odstawiam w ciepłe miejsce.

    22:00 - zawsze po 12h od dodania mąki z wodą

    Mieszam zawartość słoika, przykrywam gazą i odstawiam w ciepłe miejsce.
  4. Dni 2-6
  5. Analogicznie...

    10:00 - 12h po zamieszaniu

    Wyrzucam połowę mojej mieszanki (na oko!) i dosypuję 70g mąki + 70g ciepłej wody.

    Mieszam - odkładam pod przykryciem z gazy

    22:00 Mieszam zawartość słoika, przykrywam gazą i odstawiam w ciepłe miejsce.
10

Akcesoria, których potrzebujesz

  • Kopystka
    Kopystka
    kup teraz
  • Naczynie miksujące kompletne premium
    Naczynie miksujące kompletne premium
    kup teraz
11

Porady

Wyrzucanie połowy mieszanki każdego dnia może wydawać się marnotrastwem, ale jest ważne. W innym wypadku po paru dniach mielibyśmy ogromną ilość zakwasu, który jest zbyt słaby.

Dnia szóstego wieczorem zamiast mieszania można zakwasu użyć już do wyrobienia ciasta, które przez noc nam ładnie wyrośnie. Pamiętajcie że wyrabianie chleba wymaga od nas doglądania co pare godzin więc jeżeli pracujecie wybierzcie dzień wolny na tą okoliczność.Można spokojnie dokarmiać zakwas nawet pare dni dłużej.Zakwas nie powinien śmierdzieć, nie powinna pojawić się na nim pleśń. Jeżeli tak się stanie jest do wyrzucenia.Może się rozwarstwić, może mieć zapach octu/jabłek/drożdży. Jeżeli jest za rzadki podczas dokarmiania dajemy mniejszą ilość wody.Przed dokarmieniem po paru dniach powinny pojawić się w nim bąbelki powietrza - to znak, że pracuje!Przy pieczeniu nie zużywajcie całości. Zostawcie conajmniej 50g zakwasu do kolejnej produkcji.Jeżeli pieczecie chleb raz na tydzień można przechowywać go w lodówce, wyjąć na 2 dni przed pieczeniem i dokarmiać w ten sam sposób jak wyżej (tylko zamiast 70g mąki dodajemy codziennie tyle by w sumie wyszło nam tyle zakwasu ile potrzebujemy + 50g na następny chleb).Im starszy jest nasz zakwas tym silniejszy - pierwsze chlebki mogą nie wyrosnąć zbyt spektakularnie, szczególnie jeśli będą to chleby w pełni żytnie. By sie nie zniechęcić można do tych pierwszych wypieków dorzucić jeszcze ok 4g suchych drożdży jako wspomagacz.Z biegiem czasu nie będzie to potrzebne.


Ten przepis został stworzony przez użytkownika Przepisowni i nie jest przetestowany przez Vorwerk Polska, tym samym Vorwerk nie może odpowiadać za efekt końcowy przepisu. W razie niejasności prosimy korzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji obsługi i książce podstawowej.

INNI UŻYTKOWNICY POLUBILI PODOBNE PRZEPISY…


Komentarze

Odpowiedz
  • Nie ma żadnych komentarzy